Fundacja

Fundacja na Rzecz Polsko-Niemieckiego Sąsiedztwa powstała w październiku 2011 roku. Siedzibą Fundacji jest Folwark Pszczew.

Fundacja zajmuje się szerzeniem wzajemnej wiedzy Polaków i Niemców o obu sąsiadujących ze sobą krajach, wspieraniem integracji obu narodów na płaszczyźnie naukowej, kulturowej i biznesowej oraz działaniami na rzecz budowania nowych dobrych stosunków polsko-niemieckich. Ponadto fundacja często podejmuje działania służące wyrównywaniu szans grup słabszych lub zagrożonych społecznym wykluczeniem. Zwracamy szczególną uwagę na potrzeby osób niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży ze środowisk patologicznych lub zaniedbanych gospodarczo, społecznie lub kulturowo. Fundacja na Rzecz Polsko-Niemieckiego Sąsiedztwa realizuje wyznaczone cele i zamierzenia w sferze nauki, edukacji, oświaty i wychowania, kultury, działalności charytatywnej, ochrony i promocji zdrowia, promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej, wspierania organizacji wolontariatu, na rzecz upowszechniania i umacniania wolności, demokracji i swobód obywatelskich poprzez bezpośrednią realizację przedsięwzięć oraz udzielanie pomocy finansowej w postaci dotacji i pomocy rzeczowej, technicznej, informacyjnej, organizacyjnej oraz merytorycznej organizacjom i instytucjom niedziałającym w celu osiągnięcia zysku na prowadzenie działań o celach zgodnych z celami fundacji.


      Statut Fundacji

Działalność Fundacji w 2015 roku:

IV Seminarium Polsko-Niemieckie

W dniu 5 września b.r. odbyło się IV seminarium polsko-niemieckie pod tytułem „Stosunki międzynarodowe dawniej i dziś w Pszczewie, powiecie międzyrzeckim i międzychodzkim”, zorganizowane przez Fundację na Rzecz Polsko-Niemieckiego Sąsiedztwa, we współpracy Stowarzyszeń „Heimatkreis Meseritz e.v. Heimatkreisgemeinschaft Birnbaum”. Miejscem spotkania był Folwark Pszczew.

Wszystkich uczestników, zgromadzonych w piwnicy zabytkowej gorzelni, powitali gospodarze Folwarku, Państwo Żaneta i Łukasz Robak. Wśród przybyłych gości znaleźli się: Przewodniczący Rady Powiatu Jarosław Szałata , wicestarosta Rafał Mikuła, dyrektor GOK w Pszczewie – pani Wanda Żaguń oraz zastępca wójta - Krystian Grabowski.

Otwierając seminarium Pan Robak wspomniał poprzednie seminaria i zmarłego w tym roku 100-letniego hrabiego Bernharda von zu Dohna. Pokrótce opowiedział o najnowszych wydarzeniach i planach dotyczących Folwarku. Następnie goście z wielką uwagą wysłuchali wykładu Pana Andrzeja Kirmiela, dyrektora międzyrzeckiego Muzeum, poświęconego tematowi: „Stosunki międzynarodowe w powiecie międzyrzeckim dawniej i dziś”.

Wystąpienie to zainicjowało żywą dyskusję uczestników, w trakcie której odżyły bardzo osobiste wątki dotyczące dawnej pszczewskiej rzeczywistości. Mówiono np. o tym, w jaki sposób kiedyś młodzi ludzie (właściwie dzieci) spędzali wolny czas, jak poznawano okolicę Pszczewa. Pojawiły się też głosy dotyczące podróży do pobliskich miejscowości. Najwięcej emocji wywołały jednak opowieści o tym, jak kiedyś przedstawiały się relacje między pszczewskimi uczniami reprezentującymi różne narodowości i wyznających inne religie (w Pszczewie mieszkali dawniej ewangelicy, katolicy i żydzi) .

Stopniowo dyskusje przerodziły się w przyjacielskie rozważania przy filiżance kawy i drożdżowym cieście, tak, że prezentacja Pana Antoniego Taczanowskiego, znanego regionalisty, animatora życia kulturalnego z Międzychodu, poświęcona wielokulturowym i międzykulturowym aspektom dawnego życia w Birnbaum, stanowiła pretekst do następnych wspomnień.

Towarzyszyły one również uczestnikom podczas zwiedzania wystawy, na której prezentowano stare fotografie. Obrazy, które mogli podziwiać uczestnicy seminarium , to plon tegorocznego pleneru zorganizowanego przez GOK w Pszczewie. Ekspozycji materiałów ikonograficznych towarzyszyły również prezentacje starych dokumentów i przedmiotów łączących się z historią Folwarku. Wszystko to miało miejsce w niebanalnej aranżacji wśród starych wnętrz.

Po tak intensywnych przeżyciach przyszedł czas na rozrywkę. Uczestnicy seminarium mogli poznać najbardziej malownicze, historyczne zakątki Pszczewa i okolicy podczas przejażdżki wagonettą konną. Następnie nadszedł czas na dalsze atrakcje. Zanim jednak przed widzami pojawili się „Mali Pszczewiacy” z wiązanką lubuskich pląsów, Państwo Robak podziękowali Pani Wandzie Stróżczyńskiej wręczając bukiet kwiatów za jej wielkie serce i poświęcenie związane z działaniami Fundacji.

Młodzi tancerze sprostali trudnemu zadaniu, ich występ udał się wspaniale. Zadowoleni wyruszyli na przejażdżkę bryczką.

IV Seminarium polsko-niemieckie zakończyło się koncertem zespołu Kotkowiacy ze Zbąszynka. Wszyscy uczestnicy bawili się doskonale, wspominając inne polskie folklorystyczne zespoły. Wspólnym radosnym śpiewem zakończyliśmy kolejne seminarium.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie oraz tym, którzy przyczynili się do jego organizacji.

Zarząd Fundacji

Działalność Fundacji w 2014 roku:

1. Koncert WOŚP

Fundacja Na Rzecz Polsko-Niemieckiego Sąsiedztwa i Folwark Pszczew zorganizowała  przedfinałowy koncert  dla  Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Koncert odbył się 10 stycznia 2014r. od godz. 19.00 w Starej Gorzelni Folwarku Pszczew i cieszył się dużym zainteresowaniem.

W przerwach między koncertami zespołów można było wziąć udział w licytacji gadżetów, przekazanych przez Fundację Na Rzecz Polsko-Niemieckiego Sąsiedztwa dla WOŚP. Organizatorzy pomyśleli także o najmłodszych. W oranżerii  został przygotowany dla nich kącik plastyczny, gdzie dzieci mogły stworzyć własne kartki dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Nie zapomniano także o dorosłych. Jako, że nie da się żyć tylko samą muzyką, w trakcie koncertu czynny był bufet z barem, który serwował zimne i ciepłe napoje oraz pyszne ciasto, a spragnieni mięsa mogli sobie upiec na ogniu kiełbaskę.

Swoją pomoc w realizowanym przedsięwzięciu, poświęconemu pomocy Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i jej 22. Finałowi okazali również sponsorzy, przekazując środki finansowe, należą do nich: Firma HTS Palety Tekturowe, Gospodarstwo Rolne Marek Stelmaszyk , Villa Toscania, Folwark Pszczew Żaneta i Łukasz Robak, Drukarnia Międzychód Bożena Wesołowska.

Gwiazdami wieczoru były zespoły: Broker, Dżemik Blues, Los Talentos, Dograni, które zagrały charytatywnie. Koncert i licytację, w charyzmatyczny sposób poprowadził Paweł Marchewka, bawiąc jednocześnie publiczność.

Zebrana kwota przekazana została podczas niedzielnego Wielkiego Finału WOŚP w studiu nr 5 Telewizji Polskiej w Warszawie.  Czek został wręczony, a podarowana przez nas kwota odczytana przez Jurka Owsiaka na antenie programu 2 TVP

2. III Seminarium Polsko – Niemieckie

Fundacja na Rzecz Polsko-Niemieckiego Sąsiedztwa w dniach 26 lipca 2014 roku zorganizowała III Seminarium Polsko-Niemieckie pt. „Ludzie dla ludzi dawnej i dziś przez ostatnie 100 lat w kontekście setnych urodzin Bernharda Grafa von zu Dohna”. Była to trzecia tego typu impreza zorganizowana przez Fundację, we współpracy Stowarzyszeń „Heimatkreis Meseritz e.v. Heimatkreisgemeinschaft Birnbaum".

Miejscem spotkania  był Folwark Pszczew. Organizatorzy spotkania, państwo Robak wraz ze swoimi dziećmi, z dużą serdecznością przywitali gości. Cały program moderowała i tłumaczyła była Pszczewianka, pani  Ewa Stróżczyńska – Wille z Berlina. Goście spotkania przedstawiali się osobiście, wspominali swoje przeżycia, dzieląc się doświadczeniami oraz obecną sytuacją zawodowo-społeczno-rodzinną, co dało początek żywej dyskusji. Wspominano też minione wieki.

Majątek ziemski, w którym odbyło się spotkanie wybudowali w latach 50-tych XVII w. biskupi poznańscy. Od czasów II rozbioru Polski w 1793 r., przeszedł on  w posiadanie Prus, a przez 200 następnych lat rezydowała tu rodzina von zu Dohna. Najstarszy członek tego rodu  Bernhard, syn hrabiego Wilhelma, 18 lipca b.r. ukończył 100 lat. Wyświetlona została prezentacja multimedialna o historii rodziny von zu Dohna i Folwarku Pszczew. Państwo Robak przygotowali niespodziankę - tort urodzinowy na cześć 100-letniego Jubilata, który podkreślił ważność wydarzenia. Mimo nieobecności Bernharda von zu Dohna odśpiewano „200 lat” po polsku i niemiecku.

W II części warsztatów, swoje wystąpienie miała mieszkanka Pszczewa, Pani Mirosława Górna, poruszająca się na wózku inwalidzkim. Opowiadała o swojej chorobie, o społecznym zaangażowaniu instytucji prywatnych i opiece państwa nad osobami niepełnosprawnymi. Pani Mirosława  pasjonuje się strzelectwem  i pracuje na pół etatu w zakładzie „Promens” w Międzyrzeczu. Obecnie ma możliwość na poprawę stanu zdrowia przez operację w Indiach. Trwa zbiórka pieniędzy na ten cel.

Dla podkreślenia różnic pani Wanda Stróżczyńska przedstawiła historię Albina Pade, „oryginału pszczewskiego” – niepełnosprawnego intelektualnie Pszczewiaka, żyjącego na początku XX w. Rodzina Pade nie pozostawiła po sobie żadnego potomka, dlatego nikt  nie posiada zdjęć Albina. Jedynie na podstawie opowiadań organizatorów  seminarium pani Irena Paszke odtworzyła podobiznę tej osoby na papierze.

Po przerwie obiadowej uczestnicy seminarium udali się na przejażdżkę bryczkami konnymi. Dopisała piękna i słoneczna pogoda,  podziwiano wspaniałe widoki i pejzaże Pszczewskiego Parku Krajobrazowego.

III Seminarium polsko-niemieckie zakończyło się pięknym koncertem organowo-skrzypcowym w  kościele św. Marii Magdaleny w Pszczewie. Wykonawcami byli artyści z Poznania: organy: p. Michał Dąbrowski, skrzypce: p. Weronika Pupka. W programie zaprezentowano wiele wspaniałych utworów znamienitych kompozytorów.

3. II Koncert Charytatywny na rzecz Mirki Górnej

Po raz drugi w Starej Gorzelni Folwarku Pszczew odbył się Świąteczny Koncert Charytatywny, a całkowity dochód z imprezy został przekazany na rehabilitację Mirki Górnej, chorej na rdzeniowy zanik mięśni. Mirka Górna przeszła pierwszy etap leczenia komórkami macierzystymi. Niedawno wróciła z kliniki w Indiach. To jednak nie koniec jej walki o zdrowie. Przez najbliższe miesiące najważniejsza jest intensywna rehabilitacja, aby przyjęte komórki macierzyste mogły jak najlepiej zadziałać w jej organizmie. Niestety taka codzienna rehabilitacja wiąże się z bardzo dużymi kosztami finansowymi. Ponadto, aby terapia komórkami macierzystymi miała stały efekt powinna odbyć się trzy razy. Każdy wyjazd na terapię do kliniki w Indiach to koszt 140 tys. zł. Pierwszy etap leczenia Mirka ma już za sobą. Pozostało więc uzbierać środki finansowe na kolejne dwa wyjazdy. 12 grudnia 2014 roku uczestnicy koncertu mieli okazję podziwiać jasełka  i artystyczne występy  dzieci z Przedszkola im. Pszczółki Mai w Pszczewie, młodzieży ze Studia Piosenki GOK w Pszczewie, występ grających na na pianinie: Klaudii Nowackiej i Karoliny Farat oraz zespołu ludowego „Pod Gruszą”. W przerwie można było na kiermaszu świątecznym zakupić upominki dla najbliższych oraz skosztować świątecznych potraw.  Na kiermaszu wystawiono prace przekazane przez prywatnych darczyńców, jak i przez młodzież z Zespołu Szkół w Pszczewie, dzieci z Przedszkola im. Pszczółki Mai w Pszczewie. W menu bufetu nie zabrakło aromatycznej kawy, świątecznych ciast, pierogów oraz barszczu wigilijnego. Kiermasz oraz bufet cieszyły się dużym zainteresowaniem, można było przy zabytkowych beczkach z gorzelni skosztować folwarcznych świątecznych smakołyków. Organizując Świąteczny Koncert Charytatywny chcieliśmy pokazać, że warto pomagać. Mieszkańcy Pszczewa i okolic  po raz drugi nie zawiedli nas i okazali swoje dobre serca. Na imprezę przybyło bardzo dużo ludzi dobrej woli. Impreza okazała się dużym sukcesem.

Dziękujemy wszystkim za okazaną bezinteresowną pomoc w organizowaniu i udział w Koncercie. W szczególności chcielibyśmy podziękować Partnerom, Darczyńcom oraz Wolontariuszom za pomoc, wsparcie i współpracę.
Partnerom:
pani Bożenie Wesołowskiej-Drabik z drukarni w Międzychodzie, zespołowi POD GRUSZĄ, Dyrekcji Przedszkola im. Pszczółki Mai, a w szczególności pani Jadwidze Gajewskiej za przygotowanie dzieci do występów,
Darczyńcom:
p. A. Maszewskiej, p. A. Minge, p. P. Olejniczak, p. A. Kubiak, p.A. Badach, p. E. Górnej, p. E. Skulimowskiej, p. L. Zaborowskiemu, p. K. Nowakowskiej, p. A. Fons, p. G. Gorgoń, p. W. i P. Stefanowskim, Warsztatom Terapii Zajęciowej w Świebodzinie, p. M. Wersockiej, Agroturystyce Dom Pod Lipą,  p. A. Wojda, p. Z. Mrówce, p. T. Lingo, p. J. Szałata, p. A. Włodarczyk, p. Dawidowi Marut, Dyrekcji Zespołu Szkół w Pszczwie, p. K. i P. Stelmaszyk, p. B. Skorupińskiej z Villa Toscania, Dyrekcji Przedszkola im. Pszczółki Mai  w Pszczewie.
Wolontariuszom:
p. P. Marchewce, p. M. Owsiak, p. N. Dąbrowskiej, p. M. Wersockiej, p. A. Nawrot, p. M. Surma, p. P. Koniecznej, p. A. Mig, p. M. Stroińskiej, p. A. Najderek, zespołowi BROKER, p. M. Marchewce.

Działalność Fundacji w 2013 roku:

1. II Seminarium Polsko-Niemieckie

Fundacja na Rzecz Polsko-Niemieckiego Sąsiedztwa w dniach od 30 sierpnia do 1 września 2013 roku zorganizowała II Seminarium Polsko-Niemieckie pt. „Procesy izolacji i przenikania grup etnicznych na pograniczu polsko niemieckim”. Seminarium odbyło się w siedzibie Fundacji tj. na terenie Folwarku Pszczew. Była to druga tego typu impreza zorganizowana przez Fundację. W spotkaniu wzięło udział 40 uczestników.

II Seminarium cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników, zarówno obecnych czy byłych mieszkańców Pszczewa i okolicy, jak i gości nie tylko z Niemiec, ale również Holandii.

Program rozpoczął się przywitaniem wszystkich przybyłych gości oraz słowem wstępnym skierowanym przez Wójta Gminy Pszczew Waldemara Górczyńskiego. Seminarium zaszczycili Swoją obecnością: Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Wanda Żaguń, Proboszcz Stanisław Klich, Dyrektor Muzeum w Międzyrzeczu Andrzej Kirmiel oraz przewodniczący Niemieckiej Grupy – Prezes Stowarzyszenia Meseritz Birnbaum E.V. Leonhard von Kalckreuth.

Uczestnicy spotkania wysłuchali ciekawych wykładów dot. problematyki przenikania i izolacji grup etnicznych na byłym pograniczu wygłoszonych przez dr Martina Sprungala oraz Dyrektora Regionalnego Muzeum w Międzyrzeczu Andrzeja Kirmiela. Nową wizję polsko-niemieckich relacji przedstawił znany kulturoznawca, artysta, inicjator idei Państwa SLUBFURT Michael Kurzwelly.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa archiwalnych pocztówek i dokumentów, które pochodziły z prywatnych zbiorów właściciela obiektu pana Łukasza Robaka. Dodatkowym atutem płynącym ze zorganizowanego spotkania było umożliwienie wszystkim uczestnikom seminarium poznania walorów przyrodniczych naszego regionu m.in. poprzez zorganizowanie przejazdu wagonettami po najciekawszych, historycznych miejscach Pszczewa i okolic.

Seminarium podsumowane zostało występem zespołu „Obrzanie” ze Skwierzyny, który zaprezentował ludowe tańce. Jego zwieńczeniem był wspólnie zatańczony polonez.

Doświadczenia zdobyte w czasie trwania seminarium posłużą organizacji przyszłorocznego III Seminarium Polsko-Niemieckiego.

2. I Świąteczny Koncert Charytatywny na rzecz Mirki Górnej.

Po raz pierwszy w Starej Gorzelni Folwarku Pszczew odbył się Świąteczny Koncert Charytatywny, a całkowity dochód z imprezy został przekazany na rehabilitację Mirki Górnej, chorej na rdzeniowy zanik mięśni.

13 grudnia 2013 roku uczestnicy koncertu mieli okazję podziwiać jasełka i artystyczne występy dzieci z Przedszkola im. Pszczółki Mai w Pszczewie oraz zespołu Broker. W  przerwie można było na kiermaszu świątecznym zakupić upominki dla najbliższych oraz skosztować świątecznych potraw.

Na kiermaszu wystawiono prace przekazane przez prywatnych darczyńców, jak i przez młodzież z Zespołu Szkół w Pszczewie, dzieci z Przedszkola im. Pszczółki Mai oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Pszczewie. W menu bufetu nie zabrakło aromatycznej kawy, świątecznej herbaty, grzańca, ciast, pierogów z kapustą i grzybami, kapusty z grochem, barszczu wigilijnego oraz śledzi. Kiermasz oraz bufet cieszyły się dużym zainteresowaniem, przy zabytkowych beczkach z gorzelni można było skosztować folwarcznych świątecznych smakołyków.

Organizując Świąteczny Koncert Charytatywny chcieliśmy pokazać, że warto pomagać. Mieszkańcy Pszczewa nie zawiedli nas i  okazali swoje dobre serca. Na imprezę przybyło bardzo dużo ludzi dobrej woli.

Działalność Fundacji w 2012 roku:

1. I Seminarium Polsko – Niemieckie

Niekwestionowanym sukcesem seminarium stało się umożliwienie spotkania byłym oraz obecnym mieszkańcom Pszczewa (dawnego Betsche) i okolic, a wspólnie spędzone chwile dostarczyły wielu wspomnień.
Dzięki uprzejmości uczestników istniała możliwość zapoznania się z pamiątkami rodzinnymi, które w czasie trwania seminarium posłużyły niejednokrotnie do prowadzenia ciekawych dyskusji.

Obecność Andrzeja Kirmiela – Dyrektora Muzeum w Międzyrzeczu oraz jego Zastępcy Rafała Mikuły dała początek współpracy z regionalnym muzeum na gruncie stosunków polsko-niemieckich.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa fotografii dotyczących historii Pszczewa, która przyczyniła się do wielu refleksji na temat zmian w Naszej Małej Ojczyźnie oraz wystąpienie Ludwiga Dohna – wnuka ostatniego niemieckiego zarządcy Folwarku w Pszczewie. Część konferencyjną urozmaiciła prezentacja multimedialna prowadzona przez rodowite Pszczewianki – Panią Irenę Goltz oraz Panią Wandę Stróżczyńską

Dodatkowym atutem płynącym ze zorganizowanego spotkania było umożliwienie wszystkim uczestnikom seminarium poznanie walorów przyrodniczych naszego regionu m.in. poprzez zorganizowanie przejazdu wagonettami po najciekawszych, historycznych miejscach Pszczewa i okolic, znajdujących się na terenie Pszczewskiego Parku Krajobrazowego.

 

Folwark Pszczew

CennikRezerwacjaFacebookAktualności