Paralaksa tła

Winnica

WIELKI POWRÓT FOLWARKU DO WINIARSKICH TRADYCJI.

Przed wiekami właścicielami Folwarku byli poznańscy biskupi, którzy mieli tutaj swoją letnią rezydencję. Jako pierwsi sprowadzili na Ziemię Międzyrzecką winną latorośl.
Obecni właściciele Folwarku Pszczew Państwo Żaneta i Łukasz Robak wrócili do dawnych tradycji i założyli w 2014 roku winnicę.

Winnica powstała za budynkiem dawnej Gorzelni, który przed kilkoma laty został pieczołowicie odrestaurowany i obecnie jest jedną z turystycznych atrakcji oraz wizytówek Pszczewa. Pierwsze krzewy winnej latorośli zasadzono wzdłuż ściany jednego z dawnych budynków gospodarczych. A ponad 600 następnych na działce między budynkiem a stawem.

W Folwarku rosną pyszne odmiany deserowe, np. słodkie Arkadia i Muscat Blue. Takie same, jakie rosły 170 lat temu zarówno w okolicach Zielonej Góry, jak i w Pszczewie.

Wizytówką Folwarku są krzewy, których owoce służą do wytwarzania znakomitych win. Zostały tam zasadzone takie odmiany jak: Regent, Cabernet i Riesling. W 2015 roku odbyło się pierwsze winobranie, które będzie powtarzane cyklicznie w ostatni weekend września. Z pierwszego zbioru wytworzono 300 litrów wina, które najpierw zostało zabutelkowane, a następnie trafiło do piwnicy dawnej gorzelni. Dojrzewa tam w znakomitych warunkach, gdyż grube mury zapewniają doskonałe warunki zarówno latem jak i zimą. Winnica ma zaledwie dwa lata, ale trunki z Pszczewa cenią sobie smakosze z naszego regionu. Właściciele nie mają zamiaru spoczywać na laurach. Obecnie ich winnica ma 25 arów powierzchni, ale niebawem planują zakupić trzy hektary ziemi i obsadzić ją tysiącami kolejnych krzewów.

Odwiedzając Winnicę w Folwarku Pszczew można przenieść się do wyjątkowego świata winiarzy, zobaczyć w jaki sposób powstają nasze wina, skosztować ich na miejscu, a nawet wziąć udział w corocznym Winobraniu w folwarku Pszczew odbywającym się w ostatni weekend września. Dzięki pasji do wina i dbaniu o każdy szczegół podczas jego produkcji, naszym klientom gwarantujemy, że w każdej butelce odnajdą wino najwyższej jakości. Staramy się zgłębiać wiedzę o uprawie winorośli i produkcji wina podczas różnych kursów i szkoleń prowadzonych przez stowarzyszenia winiarskie. W Winnicy w Folwarku Pszczew obchodzimy również Święto Wina Beaujolais Nouveau. Obchody rokrocznie na całym świecie odbywają się w trzeci czwartek listopada. Choć zwyczaj picia młodego wina w regionie Beaujolais istniał od dawna, globalne święto związane z tym winem istnieje dopiero od 1985 roku. Co roku, otwiera się tysiące butelek aby cieszyć się owocowo-kwaskowym lekkim aromatem czerwonego wina.

Dokładne informacje na temat imprez związanych z winem oraz Winnicą znajdziecie Państwo na naszym profilu na FB.

CennikRezerwacjaFacebookAktualności